Menu Zavrieť

Čo je funkčný tréning a z čoho vychádza

funkčný tréning olympijská činka

Často krát počujeme slovné spojenie „funkčný tréning“, ale čo je funkčný tréning, čo tento tréning znamená a aké má využitie vie málokto z nás. Preto by som ťa rada oboznámila s významom funkčného tréningu a jeho využitím nielen v športe, ale aj v bežnom živote.

Myslíš, že človek nie je na pohyb stvorený?

Verím, že si myslíš práve opak. Človek je stvorený k pohybu a kedysi nepoznal fitnescentrá a bolo mu prirodzené behať, skákať, hádzať, či prenášať bremená. Ľudia boli silnejší, výkonnejší a zdravší ako v súčasnosti. Dôvod bol prostý, bez pohybu by neprežili.

Pohyb veľmi kladne ovplyvňuje funkciu srdca, cievny aparát, krvný tlak, hladinu cholesterolu, množstvo telesného tuku. Okrem toho posilňuje šľachy, väzy, kosti a svaly. Čistí pľúca, podporuje trávenie a podporuje schopnosť regenerácie. Zlepšuje činnosť sluchu, hmatu a zraku. Posilňuje tiež celkovú zdatnosť a odolnosť organizmu a uľahčuje zvládanie bežných činností. S pravidelnou aktivitou sa zlepšuje naše sebavedomie, myslenie a kvalita spánku. Stále sa bavíme celkovo o pohybe, nie iba o funkčnom tréningu.

Pohybový vývoj človeka sa začína už u malého dieťaťa, ktoré je hravé, spontánne, robí pohyb pre radosť, lebo ho to baví. S každou hrou sa učí lepšie hýbať a tieto pohyby má v sebe geneticky zakódované. Okolo šiesteho roka sa skoro každé dieťa skvelo hýbe, lepšie ako dospelý človek. Škoda, že v školskom veku sa začína všetko meniť a aktívny spôsob života dieťaťa sa mení na sedavý. Tento spôsob života pokračuje až do dospelosti. Sedíme v aute, v práci, vo voľnom čase za počítačom, na gauči pred televíziou atď. Naše telo nie je na tento spôsob života prispôsobené. Telo sa potrebuje hýbať, potrebuje aktivitu, či neustálu zmenu.

Čo na to zdravie tvojej chrbtice?

Za zmienku stojí aj čosi o našej chrbtici. Medzistavcové platničky nemajú žily na transfer živín a najlepšia možnosť, ako ich zásobiť živinami je cez pohyb. (Nielen, ale najmä) sedavý štýl života spôsobuje skrátenie svalstva, ochabnutie a následné disbalancie, ktoré môžu začínať od klenby na nohe a siahať až po krčnú chrbticu.

NO A TU NASTÁVA PROBLÉM…

Obrovské množstvo času človek trávi v zlých polohách, ktoré sa neustále učí a zapamätáva si a tiež zabúda na tie dobré návyky. Postav dieťa a dospelého človek a daj im spraviť obyčajný drep s vlastnou váhou, nie čupnutie, ale správny hlboký drep. Je smutné, že mnoho dospelých absolútne nevie spraviť tak primitívny cvik ako je drep, ktorý je pre dieťa tá najprirodzenejšia poloha v ktorej dennodenne zotrváva.

funkčný tréning dieťa v drepe


Čo tak dvíhanie predmetov zo zeme? Dospelý človek sa prehne cez kríže, no malé dieťa ide vždy cez drep, či mŕtvy ťah. A to bol len príklad. Všetko to vyplýva zo zlých životných návykov, ktoré si nesieme celý život. Človek sa zabudol hýbať, správne dýchať, chodiť. Človek nie je prispôsobený modernému pasívnemu životnému štýlu. Ak to chceme zmeniť musíme sa znovu naučiť správne používať vlastné telo.

Konečne sa dostávam k pointe, čo je funkčný tréning

Ano ano, už sa k tomu dostávam. Funkčný tréning označuje pohyb vychádzajúci z individuálnych potrieb jedinca (športovca, robotníka, záchranára…). To je taká múdra veta, ktorá znamená iba toľko, že každý človek má iné potreby (pracovné, športové, osobnostné) a preto môže mať každý človek iný funkčný tréning. K takémuto pohybu dochádza na všetkých troch úrovniach v priestore (vpred a vzad, do strán, hore a dole).

Pri funkčnom tréningu venujeme pozornosť činnostiam každodenného praktického života a pohybom, na ktoré je ľudské telo od prírody stavané. Sledujeme pohybové zdravie, silu, rozvoj kondície, sústredíme sa na dýchanie, držanie tela a pohybové návyky, teda na pohybovú stabilitu a koordináciu. Cieľom je pripraviť telo i hlavu na pohybovú realitu bežného života, práce alebo športu.

Základné cvičenia, ktoré sa zameriavajú na základné typy ľudského pohybu sú drep (squat), zdvih (deadlift), výpad (lunge), tlak (push), ťah (pull), rotácia (twist), chôdza a beh, chôdza zo závažím v jednej ruke (farmers walk), obrat z brucha na chrbát a naopak.

funkčný tréning pneumatika

Tak keď už vieš čo je funkčný tréning, nerob zo seba vo fitku blbca

Čo tým myslím? No to, že funkčný tréning neznamená vyrabovať klietku s pomôckami, všetky ich rozložiť na pľaci a cvičiť so všetkým a všetko. Funkčný tréning neznamená bezhlavo cvičiť všetko, čo ťa napadne. Funkčný tréning nie je vyslovene CROSSFIT.

Ako je vyššie písané, funkčný tréning vychádza z potrieb jednotlivca. To znamená, že funkčný tréning hasiča bude rapídne odlišný od funkčného tréningu plavca. Vždy si to premietni do pohybov, ktoré ľudia vykonávali niekedy dávno. Napríklad roľník a lovec. Lovec by zrejme trénoval dynamiku, výbušnosť, kondíciu, kde naopak takému roľníkovi stačí osvojiť si základné pohyby, silu na prenášanie bremien a koordináciu.

Týmto chcem povedať, že funkčný tréning je veľmi všeobecný pojem. Pre niekoho je funkčný tréning kondičný, pretože tú kondíciu potrebuje / chce a pre iného je zasa silový a stabilizačný tréning tým správnym funkčným tréningom.